103 lata Niepodległości

103 lata temu odzyskaliśmy niepodległość. Przynajmniej tak mamy myśleć. Mało kto jednak wie, że 11 listopada Rada Regencyjna przekazała władzę (zwierzchnictwo nad wojskiem) Józefowi Piłsudskiemu. Rada Regencyjna, która miała władzę nad NIEPODLEGŁĄ już od ponad miesiąca Polską. Bo tak naprawdę Polska odzyskała niepodległość 7 października. Wtedy to zostało zadekretowane oderwanie się od mocarstw centralnych i Polska weszła, pierwszy raz od 123 lat, na drogę niepodległości. 11 listopada to dojście do władzy sanacji, nie ma to nic wspólnego z odzyskaniem niepodległości. Co ciekawe, 11 listopada jako Święto Niepodległości, był obchodzony przed wojną tylko 2 razy, a następnie święto to zostało zakazane przez rząd londyński.

Dlaczego nie uczą tego w szkole, a zafałszowany obraz historii idzie w świat? Nie mam pojęcia. Patrząc z perspektywy czasu, rządy piłsudczyków okazały się dla Polski fatalne. Wysokie podatki, centralnie planowana gospodarka i powstawanie państwowych monopoli (coś Wam to przypomina?) doprowadziły do fatalnego opóźnienia w rozwoju gospodarczym. Wystarczy powiedzieć, że jeszcze w 1930 roku ZSRR miał podobny poziom gospodarki w przeliczeniu na mieszkańca, co Polska, a 8 lat później już o 53% wyższy! Przegoniła nas gospodarka komunistyczna, czyli skrajnie niewydolna. Świadczy to dobitnie o ich poziomie zarządzania. Dzisiaj rządowy program gospodarczy do złudzenia przypomina ten sanacji. Warto sobie przypomnieć, jak to się wtedy skończyło.

I jeszcze fakt, który mnie najbardziej boli. Bitwa Warszawska, znana jako „Cud nad Wisłą”. Ile osób wie, że w czasie, gdy generał Rozwadowski pogonił bolszewików, Piłsudski, po złożeniu dymisji, udał się do swoich córek do Bobowej i nie miał ŻADNEGO wpływu na losy bitwy. Po zwycięskiej walce Piłsudski wycofał dymisję, przypisał sobie zasługi Rozwadowskiego, a samego bohatera bitwy warszawskiej rozkazał po zamachu majowym – podtruwać.

W zalewie wszechogarniającej propagandy – warto znać te podstawowe fakty z najnowszej historii Niepodległej już ponad 100 lat Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *